اتصالات پیچی پلی اتیلن

(دوشنبه 1402/03/08)

اتصالات پیچی پلی اتیلن | Polyethylene Screw Connections

 

اتصالات پیچی پلی اتیلن

 

 

 

اتصالات پیچی پلی اتیلن چیست؟

اتصالات پیچی پلی‌اتیلن(Polyethylene Screw Connections) معمولاً به عنوان یک روش سریع و آسان برای اتصال لوله‌های پلی‌اتیلن استفاده می‌شوند. این نوع اتصالات شامل دو قسمت است: یک قسمت با پیچ و مهره که برای اتصال به لوله‌های پلی‌اتیلن به‌کار می‌رود و یک قسمت دیگر با سیستمی شبیه به یک جوشکاری که به داخل لوله‌ها تزریق می‌شود.

مزیت این نوع اتصالات، سهولت نصب و تعمیر آن‌ها در محل است. همچنین، برای اتصال به لوله‌های پلی‌اتیلنی با اندازه‌های مختلف، از اتصالات پیچی متناسب با قطر لوله استفاده می‌شود.

اتصالات پیچی پلی‌اتیلن معمولاً در برق‌رسانی، آب و فاضلاب، گاز و صنایع دیگر، برای اتصال لوله‌های پلی‌اتیلن به کار می‌روند.

 

 

دسته بندی اتصالات پلی اتیلن

 اتصالات پلی اتیلن پیچی:

اتصالات رزوه‌ای به اتصالاتی گفته می‌شود که نیاز به جوش ندارند. آنها با استفاده از مادگی مخصوص به لوله‌ها وصل و سبب ارتباط آن‌ها با یکدیگر می‌شوند. از اتصالات پلی اتیلن رزوه‌ای اصولا برای لوله‌های آبرسانی و آبیاری زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها استفاده می‌شود. لوله‌ها و اتصالات پیچی از جنس اتیلن معمولا به صورت تزریقی تولید می‌شوند. همچنین فشاری تا ۱۶ اتمسفر را تحمل می‌کنند. 

اتصالات جوشی پلی اتیلن:

این اتصالات برخلاف نوع پیچی نیاز به جوش دارند و شامل دو زانو ۴۵ و ۹۰ درجه، سه راه، فلنچ پایه کوتاه و بلند و. . می‌باشند. این اتصالات در سایزهای مختلف موجود هستند و با استفاده از دستگاه‌های جوش بات فیوژن به لوله‌ها جوش داده می‌شوند. 

اتصالات الکتروفیوژن:

این نوع اتصال در واقع روشی برای متصل نمودن لوله‌ها از طریق جریان برق است. به این صورت که با استفاده از جریان برق المنت‌های داخلی اتصالات را گرم می‌کنند و با این روش لوله‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند. 
بدون شک دراین بین اتصالات پلی اتیلن پیچی با توجه به سهولت در استفاده می‌توانند بهترین گزینه برای اتصال لوله‌ها به یکدیگر باشند. 

 

کاربرد اتصالات پیچی پلی اتیلن چیست؟

اتصالات پیچی پلی اتیلن برای اتصال لوله‌های پلی اتیلن در راستای انتقال فشار آب، گاز، نفت، فاضلاب و سایر مایعات و گازها به‌کار می‌روند. همچنین، در برق‌رسانی و قطب‌های تلفن نیز از این نوع اتصالات استفاده می‌شود.

استفاده از اتصالات پیچی پلی اتیلن با سرعت بسیار زیاد و بدون نیاز به دستگاه جوش پلی اتیلن صورت می‌گیرد. علاوه بر این اتصالات پیچی پلی اتیلن در صورت آسیب بسیار ساده قابل تعویض هستند. این در حالی است که اتصالات جوشی با سرعت کندتری متصل می شوند چرا که نیاز به گرم کردن و دستگاه های مخصوص دارند. در صورتیکه از اتصالات پیچی پلی اتیلن طبق استاندارد تولید کننده استفاده شود دچار نشت و سوراخ نمی‌شوند. یکی از مهمترین ویژگی‌های اتصالات پیچی پلی اتیلن که آنها را از اتصالات جوشی متمایز می‌کند، قابلیت استفاده چندین مرتبه از آنها است. یعنی این اتصالات را می‌توان پس از نصب در یک پروژه، دوباره جدا کرد و در جای دیگری از آنها استفاده نمود.

مزایای استفاده از اتصالات پیچی پلی اتیلن

 1. قابلیت تعویض سریع در صورت خرابی یکی از اتصالات
 2. این اتصالات اگر دارای استاندارد باشند دچار نشتی و سوراخ شدن نخواهند شد
 3. قابلیت استفاده چندین باره از این قطعه

 

 

انواع اتصالات پیچی پلی اتیلن چیست؟

 1.    زانو مساوی : Elbow
 2.    زانو نر : Male Elbow
 3.    سه راه تبدیل : Reducer Tee
 4.    سه راه ماده : Female Tee
 5.    سه راه نر : Male Tee
 6.    سه راه مساوی : Tee
 7.    کمربند  : Saddle
 8.    مغزی  : Reducer Nipple
 9.    اتصال فلنج دار پلی اتیلن : Flanged Adaptor
 10.    اتصال ماده پلی اتیلن پیچی : Female  Adaptor
 11.    اتصال نر  : Male  Adaptor
 12.    درپوش انتهایی :  Threaded End Cap
 13.    رابط تبدیلی :  Reducing Coupling
 14.    رابط :  Coupling
 15.    زانو ماده  : Famale Elbow

 

آرمین خلفیان

 

نکات مهم نصب اتصالات پلی اتیلن پیچی

یکی از مهمترین ویژگی‌های اتصالات پیچی پلی اتیلن که آنها را از اتصالات جوشی متمایز می‌کند، قابلیت استفاده چندین مرتبه از آنها است. یعنی این اتصالات را می‌توان پس از نصب در یک پروژه، دوباره جدا کرد و در جای دیگری از آنها استفاده نمود.

قبل از نصب اتصالات پلی اتیلن پیچی باید انتهای لوله‌های پلی اتیلن مورد نظر را کاملاً تمیز نموده سپس قطعات اتصال را به ترتیب بر روی لوله نصب نمائید. قبل از محکم نمودن مهره‌ها، از جا افتادن صحیح تمامی قطعات اطمینان حاصل نمائید. همچنین برای بستن اتصالات پلی اتیلن پیچی از آچاری استفاده کنید که طول دسته آن از ۴۶ سانتیمتر بیشتر نباشد تا به بدنه اتصالات آسیبی نرسد.

 

موارد استفاده و کاربرد اتصالات پیچی پلی اتیلن

 • شبکه‌های آبرسانی (آب شرب) شهری و روستایی
 • سیستم‌های آبیاری تحت فشار (قطره‌ای و بارانی) در کشاورزی
 • شبکه‌های آبرسانی غیرشرب و فضای سبز خانگی، پارک‌ها و بوستان‌ها
 • تأسیسات انتقال مواد شیمیایی، اسیدی و قلیایی
 • آبرسانی و فاضلاب صنعتی

 

اجزای مختلف اتصالات پیچی پلی اتیلن

۱ – اسپیلت

جنس اسپیلت در اتصالات پیچی پلی اتیلن از پلی استال است که ترموپلاستیکی سخت بوده و در برابر مواد شیمیایی و همچنین تنش‌های فیزیکی مقاوم و پایدار می‌باشد. وظیفه اسپیلت جلوگیری از بیرون زدن لوله پلی اتیلن از داخل اتصال در فشارهای بالا می‌باشد.

۲ – بوشینگ

بوشینگ از جنس پلی اتیلن است و درون اتصالات پلی اتیلن بین اسپلیت و اورینگ قرار می‌گیرد. بوشینگ در زمان اتصال روی قطعه فشاری مضاعف به اورینگ وارد نموده و باعث آب‌بندی اتصال پیچی پلی اتیلن می‌شود.

۳ – اورینگ

اورینگ از جنس لاستیک می‌باشد و وظیفه آن آب‌بندی کردن اتصالات پیچی روی لوله پلی اتیلن است. اورینگ بایستی قابل انعطاف و مقاوم در برابر فشار باشد.

۴ – بدنه و سرپیچ

جنس بدنه اتصالات پیچی پلی اتیلن از پلی پروپیلن می‌باشد و در مقابل فشار، ضربه فیزیکی و تغییرات شیمیایی مقاوم است. پلی پروپیلن در مقایسه با پلی اتیلن مقاوم تر و در مقابل اشعه خورشید از استحکام بالایی برخوردار است .

نکات مهم نصب اتصالات پلی اتیلن پیچی

قبل از نصب اتصالات پلی اتیلن پیچی باید انتهای لوله‌های پلی اتیلن مورد نظر را کاملاً تمیز نموده سپس قطعات اتصال را به ترتیب بر روی لوله نصب نمائید. قبل از محکم نمودن مهره‌ها، از جا افتادن صحیح تمامی قطعات اطمینان حاصل نمائید. همچنین برای بستن اتصالات پلی اتیلن پیچی از آچاری استفاده کنید که طول دسته آن از ۴۶ سانتیمتر بیشتر نباشد تا به بدنه اتصالات آسیبی نرسد.

اتصال فلنج دار پیچی پلی اتیلن

جهت ارتباط بین لوله و اتصالات دیگر کاربرد دارد و تفاوتی که در این اتصال وجود دارد اضافه شدن فلنج به یکسر این اتصال میباشد، کاربرد بسیار مفید این اتصال باعث شده که موارد بسیاری از آن استفاده شود.

اتصال ماده پیچی پلی اتیلن

از اتصال ماده پلی اتیلن برای وصل کردن لوله پلی اتیلن به اتصالات رزوه‌ای (مانند: مغزی ، رایزر و …) استفاده می‌شود.

اتصال نر پیچی پلی اتیلن

از اتصال نر پلی اتیلن برای متصل نمودن لوله‌های پلی اتیلن به اتصالات و متعلقات رزوه‌ای مانند: بوشن، شیرآلات و … استفاده می‌شود. یک سر اتصال نر به شکل رابط و سر دیگر به صورت رزوه می‌باشد.

اتصال درپوش انتهایی پیچی پلی اتیلن

معمولا پس از پایان خط انتقال آب باید به وسیله درپوش انتهایی لوله آببندی گردد، این محصول که با نام درپوش انتهایی پلی اتیلن نام برده میشود، در سایزهای مختلف بصورت پیچی تولید شده است

اتصال رابط تبدیلی پیچی پلی اتیلن

از تبدیل پیچی پلی اتیلن برای متصل نمودن لوله‌های پلی اتیلن با سایزهای مختلف به یکدیگر استفاده می‌شود. یک سر تبدیل پیچی سایز بزرگتری از سر دیگر آن دارد.

اتصال رابط مساوی پیچی پلی اتیلن

رابط پلی اتیلن از انواع اتصالات پلی اتیلن رزوه ای یا پیچی میباشد که جهت ارتباط بین دو سر لوله های پلی اتیلن به یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرد. رابطها از انواع اتصالات رزوه ای میباشند که توسط پیچش دو سر رابط به صورت مهره ماسوره ای و دو واشر داخلی آن به یکدیگر متصل و آببندی میگردند.

اتصال زانو ماده پیچی پلی اتیلن

یکی دیگر از اتصالات پرکاربرد در آبیاری قطره ای زانو ماده پیچی پلی اتیلن میباشد، به جهت کاربرد فراوانی که دارد معمولا در سبد خرید مصرف کنندگان قرار دارد، از زانو پلی اتیلن در مواردی که نیاز به تغییر مسیر بصورت زاویه 90 درجه ای میباشد استفاده میکنند.

اتصال زانو مساوی پیچی پلی اتیلن

یکی از اتصالات پرکاربرد که در شبکه آبیاری جهت چرخش 90 درجه مسیر آب استفاده میشود زانو مساوی پیچی پلی اتیلن میباشد، این محصول در سیستم آبیاری کاربرد فراوانی دارد، در واقع این محصول امکان هدایت مسیر آب بصورت 90 درجه را انجام میدهد. این زانوی پلی اتیلن بصورت پیچی بوده و نصب بسیار آسانی دارد.

اتصال زانو نر پیچی پلی اتیلن 90 درجه

این نوع اتصال به دلیل خاص بودن آن کمتر مورد استفاده میباشد، بخش اتصال خارجی آن بصورت نری ساخته شده که در واقع به رزوه پیچ نیز معروف میباشد، معمولا به خاطر شکنندگی بیشتر اتصال نر به سایر اتصالات موجود در بازار سعی میشود کمتر مورد استفاده قرار بگیرد، اما در مواردی که لازم به برخی انشعاب ها و یا شیرآلات هست باید از اتصال نر پیچی پلی اتیلنی استفاده کنید.

قیمت روز اتصالات پیچی پلی اتیلن

آرمین خلفیان هستم، مدیر فروش شرکت صنعت پلیمیر ایران با شماره تماس 09120189678 و خطوط ثابت 02166193035 بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما هستم.

اتصالات پیچی پلی اتیلن

ویدئو معرفی شرکت صنعت پلیمر ایران

ویدئو شماره 1

ویدئو شماره 2

ارتباط با واحد فروش و پشتیبانی

09120489678
مهندس آمین خلفیان