موفه پلی اتیلن (Exp joint) برای جلوگیری از تغییر شکل و از فرم خارج شدن سیستم فاضلاب خانگی که در اثر انبساط یا انقباض، نشست ساختمان و یا تکان‌های ناشی از زلزله که باعث از بین رفتن آب بندی خطوط فاضلاب خانگی می‌شود از این قطعه استفاده می‌کنند.

خطوط لوله در زیر ساختمان‌ها با تهدیدات زیادی روبرو هستند که این تهدیدات بسته به عامل‌های درونی و بیرونی می‌تواند متفاوت باشد. از جمله تهدیداتی که خطوط فاضلاب و لوله‌های انتقال آب با آن مواجه هستند می‌توان به انواع فشارهای داخلی و خارجی، رانش و تنش، انبساط و انقباض، کش آمدن لوله‌ها، نشست ساختمان و نشت دهی می‌باشد. موفه‌ها که در انواع سایزها و جنس های مختلف تولید می‌شوند، یکی از انواع رابط‌ها و اتصالات بوده که در جنس‌های مرغوب پلی اتیلن در سایزهای مختلف موجود می‌باشد و استفاده از آنها در اتصالات و خطوط لوله خصوصا لوله‌های فاضلابی در زیر ساختمان نیروهای حاصل از انبساط و انقباض را خنثی می‌نماید. این لوله‌ها موجب بالا رفتن دوام عمر سیستم فاضلابی و در نهایت دوام عمر ساختمان می‌شود.

ویژگی‌های اتصالات فاضلابی پلی اتیلن:

مقاومت در برابر شکستگی و ترک‌خوردگی ناشی از فشارهای خارجی،نصب سریع و راحت، قیمت مناسب و کیفیت بالا، عرضه در برندهای معتبر، مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا از جمله مزایای این نوع از اتصالات فاضلابی پلی اتیلن است.

شکل ظاهری موفه پلی اتیلن:
شکل ظاهری موفه استوانه‌ای شکل است که دهانه بالا کمی بزرگتر از دهانه پایین می‌باشد.

وجود حلقه آب بندی در بالای آن این امکان را به نصاب می‌دهد تا در جاهایی که امکان جوش کاری به دلیل وجود فضای کم نیست، از موفه استفاده شود.

موفه پلی اتیلن به سه شکل در بازار موجود می‌باشد: 1-موفه کوتاه 2-موفه بلند 3-موفه

 

رابط