منهول پلی اتیلن کاربرد و مزایای آن

منهول یکی از پر مصرف ترین لوازم در صنعت آب و فاضلاب و در واقع در پایپینگ می باشد. در واقع در تمام جاهایی که نیاز است تا از مسیر خط لوله بازدید شود منهول یا آدم رو نیاز است تا بتوانیم مسیر لوله را در زمانهایی که لازم است بازرسی و بررسی کنیم تا اگر مشکلی داشت،هزینه های سرسام آور تعمیرات بر دوش کارفرما و پیمانکار نباشد.منهول یا آدم رو وسیله ی ست برای متصل کردن دویا چند خط انتقال لوله بهم می باشد.در سیستم فاضلاب برای بررسی خط لوله ها و در سیستم مخابرات برای بررسی سیستم انتقال کابل ها می باشد. منهول دسترسی مهندسین و پیمانکاران را برای کانال های زیرزمینی مهیا می کند.منهول ها از جنس بتنی،پلی اتیلنی،کامپوزیتی و آجری تولید می شوند و دریچه های آن نیزاز جنس چدن و کامپوزیت و سیمانی می باشد.
منهول ها بر اساس قطر و جریان سیال و تعداد ورودی و خروجی نیز تقسیم بندی می شوند. قبلا از منهول های سنتی آجری شکل و سیمانی استفاده می شد و امروز بیشتر از منهول های پلی اتیلنی پیش ساخته استفاده می شود که جایگزین بسیار خوبی نسبت به دیگر منهول ها می باشند.

تولید منهول پلی اتیلن پیش ساخته

منهول پلی اتیلن از مواد پلی اتیلنی تولی می شود که بصورت روش روتاری یا دوار در واحد های تولیدی انجام میگیرد. این منهول ها معمولا بصورت یک قطعه واحد در سایز های کوچک و یا یک قطعه تشکیل شده از قطعات دیگر (مثل لگو) تولید می شود. مصرف کننده می تواند یک منهول را بصورت آماده از کارخانه تحویل بگیرید و یا قطعه قطعه به محل ببرد و در محل پروژه سر هم کند

 

قیمت منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن بسیار قیمت مناسبی دارد زیرا از مواد پلی اتیلن ساخته می شود و مواد پلی اتیلن هم در ایران به وفور تولید می شود و قیمت تمام شده ی محصول برای مصرف کننده نهایی بسیار مناسب است. محاسبه ی قیمت منهول بر اساس انتخاب قطر و‌ارتفاع تغییر می کند مثلا برای تعیین قیمت اول باید قطر و ارتفاع را تعیین کرد تا فروشنده بتواند قیمت را اعلام کند

به یاد داشته باشید قیمت منهول پلی اتیلن یکپارچه از منهول پلی اتیلن قطعه ای کمتر است. البته منهول یکپارچه سایز های محدودی دارد.

نصب منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلنی بصورت پیش ساخته و آماده از کارخانه به مصرف کننده تحویل داده می شود و مصرف کننده بدون هزینه کردن می تواند براحتی آن را نصب و آبندی کند. بهمراه منهول های پلی اتیلنی واشر برای آبندی و اتصال لوله به منهول به مصرف کننده داده می شود.در معابری که بارهای ترافیکی زیادی بر منهول اعمال می شود منهول پلی اتیلنی به تنهایی نمیتواند فشار زیادی را تحمل کند و باید از بتن و سازه های آهنی هم کمک بگیریم.منهول پلی اتیلنی همواره باید پایین تر از سطح زمین قرار بگیرد و بار ترافیکی روی دریچه منهول بیافتد و بای نصب دریچه نیز باید از یک دال بتنی به ضخامت حداقل 15 سانتیمتر کمک بگیریم یعنی دریچه را روی دال بتنی یا پلیمری نصب کنیم . برای فیکس کردن جای منهول بهتر است 20 سانتیمتر اطراف منهول را باز کنیم و دور مهول از بتن استفاده کنیم

 

مزایای منهول پلی اتیلن

  • هزینه ی پایین در ساخت و نصب منهول های پلی اتیلنی نسبت به منهول های سنتی
  • زمان پایین در اجرا که برای پیمانکاران بسیار مناسب است و سریعا کار پیش می رود.
  • منهول های پلی اتیلنی همانطور که از اسمشان پیداست از پلی اتیلن می باشند و پلی اتیلن پلیمری قوی میباشد که در مقابل مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.
  • رطوبت منهولهای سنتی را دچار تخریب می کند ولی روی منهول پلی اتیلنی اثری ندارد.
  • در اجرا منهول های قدیمی به جرثقیل نیاز است اما اجرا در این منهول ها بوسیله ی دو نفر نیروی انسانی انجام میگیرد.
  • هزینه ی تعمیرات منهول برای پیمانکاران بسیار بالاست ولی منهول پلی اتیلنی نیار به تعمیرات خاصی ندارد و نگهداری و تعمیرات آن صرفا بصورت بررسی دوره ای می باشد.
  • در پروژه های بزرگ هزینه ی اجرا و زمان اجرا بسیار مهم هستند که منهول پلی اتیلنزمان و هزینه رو کاهش می دهد
  • هزینه ی حمل منهول به محل نصب همیشه یه دغدغه برای مجریان بوده که انتقال منهول به محل نصب بسیار پایین و انتقال آن بسیار آسان است.