یکی از مهمترین کاربردهای لوله های پلی اتیلن انتقال گاز می باشد.

این لوله به روش جوش الکتروفیوژن به یکدیگر و یه اتصالات پلی اتیلن گازی وصل می شوند.لوله های پلی اتیلن در صنعت نفت، پتروشیمی و گاز رسانی کاربرد های بسیار ویژه و گسترده ای داشته علت استفاده از این لوله مزیت های زیادی است که این لوله ها دارند و با وجود همین مزیت ها موفق به جانشینی انواع دیگر لوله های گازی در صنعت گاز شده است. عدم نشت دهی، دارا بودن اتصالات محکم و با دوام، طول عمر بالا( به راحتی تا 50 سال)، نصب راحت، حمل و نقل آسان، هزینه ی تعمیر بسیار پایین و راحت، استفاده از بهترین مواد خود رنگ در تولید این لوله ها، استفاده از مواد مقاوم به آتش، مقاومت شیمیایی و فیزیکی بالا، مقاوم به فشارهای محیطی داخلی و خارجی، مقاوم در برابر مواد خورنده و سیالات قلیایی و اسیدی از مزایای مورد توجه این لوله ها می باشند.

صنعت پلیمر ایران ارائه دهنده انواع لوله و اتصالات جهت سفارش به سایت پایپ لاین مراجعه کرده و با قسمت فروش تماس حاصل فرمایید

 

مزایای کاربرد لوله پلی اتیلن در گازرسانی و انتقال گاز

 1. حمل و نقل آسان محصولات به دلیل سبکی وزن
 2. مقاومت در برابر ضربه
 3. امکان حلقه نمودن لوله های تا سایز 125 میلی متر در طولهای تا 600 متر
 4. مقاومت در برابر تابش اشعه مخرب خورشیدی (اشعه UV )
 5. سهولت و سرعت زیاد در نصب و راه اندازی به دلیل قابلیت جوشکاری لوله به لوله و استفاده از رابط های پلی اتیلن و اتصالات فلنچی
 6. به علت خاصیت الاستیسیته می توان این لوله ها را در خارج ترانشه (کانال حفر شده) به هم متصل نمود و بدون ایجاد شکست در لوله و نقطه جوش، آن را به داخل ترانشه منتقل نمود.
 7. قابلیت انعطاف پذیری این لوله ها، امکان استفاده در زمین های ناهموار و ایجاد خمهای مجاز در آن را به کاربران داده است .(شعاع مجاز خم 20 برابر قطر اسمی لوله است)
 8. مقاومت عالی در برابر فشارهای ناشی از زمین لرزه و رانش زمین به خصوص در سطح زیر دریا که امکان حرکت لایه های زمین بیشتر می باشد
 9. بر خلاف سایر لوله های انتقال سیالات که ظرفیت انتقال مواد در آن به مرور زمان و به دلیل خوردگی ، رسوبات، نشست پذیری و سایر علل کاهش می یابند ، لوله های پلی اتیلن با سطحی فوق العاده صیقلی حداقل مقاومت را در برابر عبور مایعات از خود بروز داده و باعث یکنواختی و ثابت بودن میزان جریان سیال در تمامی طول عمر لوله خواهد شد.
 10. مقاومت در برابر خوردگی ، سائیدگی ، پوسیدگی ، سیالات شیمیایی و عدم جذب آب
 11. حک تمامی مشخصات لوله بر روی بدنه آن، به صورت خوانا، ردیابی آن را پس از سالها، سهل نموده است.
 12. هزینه بسیار پایین در نصب، راه اندازی و نگهداری خطوط لوله پلی اتیلن
 13. کاهش زمان اجرای پروژه ها

 

برای اتصال لوله های پلی اتیلن گاز از از روش الکتروفیوژن در اتصال و جوشکاری استفاده می شود، بطوریکه در اتصال از اتصالات پلی اتیلن الکتروفیوژن و در جوشکاری از جوشکاری الکتروفیوژن استفاده می گردد. توجه داشته باشید برای کاربرد گازرسانی فقط از روش الکتروفیوژن استفاده می شود. مكانيزم‌ اصلي‌جوشكاري به اين صورت است كه محل جوش و اتصالات‌ حرارت داده مي‌شوند و اين حرارت سبب نرم و خميری شدن لوله اتصال‌شده و پس از سرد شدن كامل به هم چسبيده به طوري كه لوله و اتصال يكي مي‌شوند. اين حرارت ‌در روش الكتروفيوژن به وسيله دستگاه الكترو‌فيوژن و اتصالات‌ خاص اين روش توليد مي‌شود.