اتصالات پلی اتیلن چیست؟

اتصالات لوله پلی اتیلن به منظور ساخت یک شبکه لوله منسجم و مقاوم می باشد.با استفاده از اتصالات، می توان یک شاخه لوله با سایز و فشار مشخص را به لوله دیگری با فشار و قطر دیگر متصل کرد.

 اتصالات پلی اتیلن شامل بخش های زیر می باشد:

 • اتصالات پیچی
 • اتصالات کمربندی
 • اتصالات دنده‌ای
 • اتصالات جوشی فشار قوی
 • اتصالات جوشی فاضلابی
 • اتصالات سیستم های آبیاری نوین

مشخصات اتصالات پلی‌اتیلن

اتصالات پلی‌اتیلن از ویژگی‌های زیر برخوردارند :

 • مقاومت بالا در مقابل شکستگی و ترک‌خوردگی ناشی از فشارهای خارجی وارده‌ بر اتصالات
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
 • اتصالات پلی‌اتیلن در برابر خوردگی و ساییدگی مقاوم هستند
 • مقاومت در مقابل ارتعاشات ناشی از زلزله
 • مقاوم در مقابل زنگ زدگی
 • صاف و صیقلی بودن جداره داخلی و خارجی، عدم رسوب گیری و افت فشار بسیار کم ناشی از اصطحکاک سطح داخلی در اتصالات پلی‌اتیلن استاندارد
 • انعطاف‌پذیری بالا، هزینه نصب بسیار پائین، سرعت بالا در اجرا و عدم نیاز به ماشین آلات سنگین در زمان اجرای خطوط لوله‌ پلی‌اتیلن

صنعت پلیمر ایران ارائه دهنده انواع لوله و اتصالات جهت سفارش به سایت صنعت پلیمر ایران مراجعه کرده و با قسمت فروش تماس حاصل فرمایید

نکات مهم نصب اتصالات پلی اتیلن

نیاز است پیش از نصب انتهای لوله به طور دقیق تمیز شود و قطعات طبق ترتیب مشخص نصب شود. قطعات باید در جای دقیق خود قرار بگیرند و نیاز است که محکم کاری به طور دقیق صورت بگیرد. برای بستن اتصالات نیاز به آچار است و بهتر است که از آچار مخصوص استفاده شود. بهتر است اتصالات پلی اتیلن در نوع هم خانواده صورت بگیرد تا چفت و بست به طور کامل صورت بگیرد. یک مغزی به اتصال ماده پلی اتیلن وصل شده است و بهتر است که از مواد پلاستیکی ساخته شده باشد به این ترتیب میزان خوردگی اتصال کاهش می یابد و میزان آبدهی آن کمتر می شود.

مزایای مهم اتصالات پلی اتیلن

اتصالات پلی اتیلن در برابر خوردگی مقاومت زیادی دارد همینطور در برابر فشار نیز موقعیت خوبی ایجاد می کند. اتصالات بدون نشت ارزیابی می شود و نصب بدون ترانشه است. همینطور نیاز به حفاظت کاتدی نبوده و شرایط رسوب ناپذیری دارد. وزن این محصول کم است و با محیط زیست سازگار است و از نظر تعمیر بسیار ارزان است. از فواید مهم اتصالات پلی اتیلن مقاومت آن در برابر اشعه فرابنفش آفتاب بسیار خوب است. استحکام و انعطاف پذیری این محصول بالا است و قابلیت تحمل تنش زیادی دارد. مقاومت در برابر مواد شیمیایی نیز بسیار خوب است.

مقاومت اتصالات پلی اتیلن در برابر حلال های آلی زیاد است به طور کلی این محصول در برابر سرما و گرمای شدید محیطی مقاومت زیادی دارد و همینطور نصب و اجرای آن سریع است.

انواع اتصالات پلی اتیلن به نحوی دیگر:

 1. اتصالات دنده ای پلی اتیلن: این نوع از اتصالات در برابر شرایط سخت بسیار مقاوم هستند. کاربرد این نوع اتصالات در لوله کشی ­های فلزی است.
 2.  اتصالات پلی اتیلن تزریقی: تولید قالبی این اتصالات آن ­ها را برای استفاده در پروژ­ه های بسیار سنگین مناسب کرده است. تنوع بالا، تولید در زمان نسبتا کوتاه، برخورداری از وزن کم و قابلیت ساخت در اندازه های مختلف از ویژگی های اتصالات پلی اتیلن تزریقی می­باشد.
 3. اتصالات جوشی: این نوع اتصالات عموما برای انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می­ گیرند. این نوع از اتصالات پلی اتیلن قابلیت تولید در ابعاد و اندازه ­های دلخواه مشتری را دارند.
 4.  اتصالات الکتروفیوژن: این نوع اتصالات به دلیل برخورداری از ضریب بالای اطمینان عموما در خطوط انتقال گاز مورد استفاده قرار می ­گیرند. اتصالات الکتروفیوژن امکان نصب ایمن، منظم، مقرون به صرفه و کارآمد را برای سیستم های لوله کشی زیر و بالای زمین فراهم می کند.
 5.  اتصالات پیچی: اتصالات پیچی برای تمام لوله­ های پلی اتیلن به ویژه در اتصالات توزیع آب تا فشار کاری 16 اتمسفر کاربرد دارد.  البته باید در نظر داشت که این نوع اتصالات برای مصارفی با دمای بالا طراحی نشده است.
 6. اتصالات  الکتروفیوژن :  در شبکه گازرسانی شهری و روستایی کاربرد دارد و تا سایز 560 بیشترین استفاده را دارد و استفاده بیشتر از آن از لحاظ اقتصادی بصرفه نیست.
 7. اتصالات تزریقی: اتصالاتی است که به ‌وسیله دستگاه جوش بات‌فیوژن (جوش لب به لب) به یکدیگر متصل می‎شوند. به دلایل فنی از اتصالات تزریقی در پروژه‌هایی که کاربری مهم و استراتژیک دارند و جهت فشارهای کاری بالا استفاده نمی‌شود

       …

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *